BK1005HS102-TV
FERRITE BEAD 1 KOHM 0402 1LN
NOVA Part#:
321-2527803-BK1005HS102-TV
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BK1005HS102-TV
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
1 kOhms 1 Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 300mA 580mOhm
More Information
CategoryFerrite Beads and Chips
ManufacturerTaiyo Yuden
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesBK
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max)300mA
DC Resistance (DCR) (Max) 580mOhm
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
RatingsAEC-Q200
Filter Type-
Height (Max) 0.022" (0.55mm)