FBMH1608HL300-TV
FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
NOVA Part#:
321-2518869-FBMH1608HL300-TV
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FBMH1608HL300-TV
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
30 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2.6A 28mOhm
More Information
CategoryFerrite Beads and Chips
ManufacturerTaiyo Yuden
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesFB
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 30 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)2.6A
DC Resistance (DCR) (Max) 28mOhm
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
RatingsAEC-Q200
Filter TypePower Line
Height (Max) 0.035" (0.90mm)