FBMH2016HM121NTV
FERRITE BEAD 120 OHM 0806 1LN
NOVA Part#:
321-2515962-FBMH2016HM121NTV
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FBMH2016HM121NTV
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0806 (2016 Metric) 4.5A 15mOhm
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Lines1
Impedance @ Frequency 120 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max)4.5A
DC Resistance (DCR) (Max) 15mOhm
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
RatingsAEC-Q200
Filter TypePower Line
Height (Max) 0.071" (1.80mm)