TC375TP96F300WAAKXUMA1
IC MCU 32BIT 6MB FLASH 176LQFP
NOVA Part#:
343-3013304-TC375TP96F300WAAKXUMA1
Manufacturer Part No:
TC375TP96F300WAAKXUMA1
Standard Package:
500
TriCore™ series Microcontroller IC 32-Bit 300MHz 6MB (6M x 8) FLASH PG-LQFP-176-22
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 176-LQFP Exposed Pad
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processor TriCore™
Speed300MHz
RAM Size1.1M x 8
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-LQFP-176-22
Base Product Number TC375TP96
Core Size32-Bit
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI, QSPI, SENT
PeripheralsDMA, I²S, PWM, WDT
Program Memory Size6MB (6M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3.3V, 5V