TC377TX96F300SABKXUMA1
IC MCU 32BIT 6MB FLASH 292LFBGA
NOVA Part#:
343-3013320-TC377TX96F300SABKXUMA1
Manufacturer Part No:
TC377TX96F300SABKXUMA1
Standard Package:
1,000
TriCore™ series Microcontroller IC 32-Bit Tri-Core 300MHz 6MB (6M x 8) FLASH PG-LFBGA-292-6
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 292-LFBGA
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processor TriCore™
Speed300MHz
RAM Size1.1M x 8
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-6
Base Product Number TC377TX96
Core Size32-Bit Tri-Core
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI, QSPI, SENT
PeripheralsDMA, I²S, PWM, WDT
Program Memory Size6MB (6M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.97V ~ 5.5V