PIC32MX170F256B-50I/SP
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SPDIP
NOVA Part#:
343-2969611-PIC32MX170F256B-50I/SP
Manufacturer Part No:
PIC32MX170F256B-50I/SP
Standard Package:
15
MIPS32® M4K™ series Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 28-SPDIP
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Core Processor MIPS32® M4K™
Speed50MHz
RAM Size64K x 8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC32MX170
Core Size32-Bit
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3V ~ 3.6V