PIC32MX470F512L-120/PF
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
NOVA Part#:
343-2975838-PIC32MX470F512L-120/PF
Manufacturer Part No:
PIC32MX470F512L-120/PF
Standard Package:
90
MIPS32® M4K™ series Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
More Information
CategoryEmbedded - Microcontrollers
Package case 100-TQFP
Core Processor MIPS32® M4K™
Speed120MHz
RAM Size128K x 8
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Base Product Number PIC32MX470
Core Size32-Bit
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O81
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3V ~ 3.6V