DGH505Q5R5
CAPACITOR 5F -10% +30% 5.5V TH
NOVA Part#:
63-964976-DGH505Q5R5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DGH505Q5R5
Technical Datasheet:
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 80mOhm 1500 Hrs @ 65°C
SeriesDGH
Capacitance5 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)