DGH355Q5R5
CAPACITOR 3.5F -10% +30% 5.5V TH
NOVA Part#:
63-964969-DGH355Q5R5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DGH355Q5R5
Standard Package:
150
Technical Datasheet:
3.5 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 110mOhm 1500 Hrs @ 65°C
SeriesDGH
Capacitance3.5 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)