DSF155M3R0
1.5F, 3.0V, 6.3X18MM
NOVA Part#:
63-965225-DSF155M3R0
Manufacturer Part No:
DSF155M3R0
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 320mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
RoHS 1
SeriesDSF
Capacitance1.5 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)