DSF125M3R0
1.2F, 3.0V, 6.3X15MM
NOVA Part#:
63-965511-DSF125M3R0
Manufacturer Part No:
DSF125M3R0
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
1.2 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 350mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
RoHS 1
SeriesDSF
Capacitance1.2 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)