PBLH-12R0/87WT
CAP EDLC 87F 12V UCAP PACK
NOVA Part#:
63-965555-PBLH-12R0/87WT
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PBLH-12R0/87WT
Standard Package:
20
Technical Datasheet:
87 F (EDLC) Supercapacitor 12 V Module 20mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerTecate Group
RoHS 1
SeriesPBLH
Capacitance87 F
Package / CaseModule
Size / Dimension6.614" L x 1.654" W (168.00mm x 42.00mm)
Height - Seated (Max)3.543" (90.00mm)