BZT52C4V7-TP
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD123
NOVA Part#:
293-2424496-BZT52C4V7-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT52C4V7-TP
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 4.7 V 200 mW ±6% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52C4V7
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOD-123
Tolerance±6%
Power - Max 200 mW