BZT52C3V9-TP
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD123
NOVA Part#:
293-2415015-BZT52C3V9-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT52C3V9-TP
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.9 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52C3V9
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.9 V
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOD-123
Tolerance±5%
Power - Max 200 mW