BZX85C2V7-TAP
DIODE ZENER 2.7V 1.3W DO41
NOVA Part#:
293-2416688-BZX85C2V7-TAP
Manufacturer Part No:
BZX85C2V7-TAP
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 2.7 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Base Product Number BZX85C2V7
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZX85
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 1 V
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 1.3 W