BZX85C3V3-TR
DIODE ZENER 3.3V 1.3W DO41
NOVA Part#:
293-2416714-BZX85C3V3-TR
Manufacturer Part No:
BZX85C3V3-TR
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.3 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Base Product Number BZX85C3V3
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZX85
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1 V
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 1.3 W