MMSZ33T1G
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123
NOVA Part#:
293-2425125-MMSZ33T1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MMSZ33T1G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 33 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number MMSZ33
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 23.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOD-123
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW