BZT52-B33J
DIODE ZENER 33V 590MW SOD123
NOVA Part#:
293-2416982-BZT52-B33J
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT52-B33J
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 33 V 590 mW ±2.12% Surface Mount SOD-123
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52-B33
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 23.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSOD-123
Tolerance±2.12%
Power - Max 590 mW