1N5250B-TR
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
NOVA Part#:
293-2420528-1N5250B-TR
Manufacturer Part No:
1N5250B-TR
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-35 (DO-204AH)
Base Product Number 1N5250
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW