1N5250BTR
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
NOVA Part#:
293-2415303-1N5250BTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
1N5250BTR
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-35
Base Product Number 1N5250
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20 V
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW