BZT585B6V8T-7
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOD523
NOVA Part#:
293-2426470-BZT585B6V8T-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZT585B6V8T-7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 6.8 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-523
Base Product Number BZT585
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Package / CaseSC-79, SOD-523
Tolerance±2%
Power - Max 350 mW