DSF305Q3R0
3F 3.0V 8*20
NOVA Part#:
63-965401-DSF305Q3R0
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DSF305Q3R0
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
3 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 80mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
More Information
CategoryElectric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
ManufacturerIllinois Capacitor
RoHS 1
SeriesDSF
Capacitance3 F
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)