BZX79-C4V7,133
DIODE ZENER 4.7V 400MW ALF2
NOVA Part#:
293-2425095-BZX79-C4V7,133
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX79-C4V7,133
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 4.7 V 400 mW ±5% Through Hole ALF2
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package ALF2
Base Product Number BZX79-C4V7
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 400 mW