BZX79-C4V7,143
NEXPERIA BZX79-C4V7 - ZENER DIOD
NOVA Part#:
293-2423269-BZX79-C4V7,143
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX79-C4V7,143
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
Zener Diode 4.7 V 400 mW ±5% Through Hole ALF2
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNXP Semiconductors
RoHS 1
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package ALF2
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-204AH, DO-35, Axial
Tolerance±5%
Power - Max 400 mW