BZV55-C24,135
DIODE ZENER 24V 500MW LLDS
NOVA Part#:
293-2415311-BZV55-C24,135
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZV55-C24,135
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 24 V 500 mW ±5% Surface Mount LLDS; MiniMelf
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LLDS; MiniMelf
Base Product Number BZV55-C24
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24 V
Impedance (Max) (Zzt)70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 700 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW