BZV55-C18,135
DIODE ZENER 18V 500MW LLDS
NOVA Part#:
293-2415170-BZV55-C18,135
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZV55-C18,135
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 18 V 500 mW ±5% Surface Mount LLDS; MiniMelf
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LLDS; MiniMelf
Base Product Number BZV55-C18
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 12.6 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Tolerance±5%
Power - Max 500 mW