PTZTE253.6B
DIODE ZENER 3.6V 1W PMDS
NOVA Part#:
293-2425022-PTZTE253.6B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PTZTE253.6B
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.6 V 1 W ±5% Surface Mount PMDS
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDS
Base Product Number PTZTE253.6
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 1 V
Package / CaseDO-214AC, SMA
Tolerance±5%
Power - Max 1 W