BZG05C3V6-HM3-08
DIODE ZENER 3.6V 1.25W DO214AC
NOVA Part#:
293-2426080-BZG05C3V6-HM3-08
Manufacturer Part No:
BZG05C3V6-HM3-08
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Zener Diode 3.6 V 1.25 W ±5.56% Surface Mount DO-214AC (SMA)
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
Base Product Number BZG05C3V6
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BZG05C-M
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.6 V
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Package / CaseDO-214AC, SMA
Tolerance±5.56%
Power - Max 1.25 W