BZX84C5V1W-7-F
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOT323
NOVA Part#:
293-2415617-BZX84C5V1W-7-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZX84C5V1W-7-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±6% Surface Mount SOT-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-323
Base Product Number BZX84
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Package / CaseSC-70, SOT-323
Tolerance±6%
Power - Max 200 mW