UDZ5V1B-7
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
NOVA Part#:
293-2425697-UDZ5V1B-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
UDZ5V1B-7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOD-323
Base Product Number UDZ5V1
Series-
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V
Package / CaseSC-76, SOD-323
Tolerance±2%
Power - Max 200 mW