AZ23C5V1-TP
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT23
NOVA Part#:
288-2413850-AZ23C5V1-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AZ23C5V1-TP
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1 V 300 mW ±5% SOT-23
More Information
CategoryDiodes - Zener - Arrays
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23
Base Product Number AZ23C5V1
Series-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohms
Configuration1 Pair Common Anode
Tolerance±5%
Power - Max 300 mW