BZB784-C5V1,115
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT323
NOVA Part#:
288-2413838-BZB784-C5V1,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BZB784-C5V1,115
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.1 V 180 mW ±5% SOT-323
More Information
CategoryDiodes - Zener - Arrays
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-323
Base Product Number BZB784-C5V1
Series-
Package / CaseSC-70, SOT-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Configuration1 Pair Common Anode
Tolerance±5%
Power - Max 180 mW