STTH12R06FP
DIODE GEN PURP 600V 12A TO220FP
NOVA Part#:
287-2376955-STTH12R06FP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STTH12R06FP
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Diode Standard 600 V 12A Through Hole TO-220FPAC
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220FPAC
Base Product Number STTH12
Series-
Current - Average Rectified (Io) 12A
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 µA @ 600 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.9 V @ 12 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600 V