IDV15E65D2XKSA1
DIODE GEN PURP 650V 15A TO220-2
NOVA Part#:
287-2373239-IDV15E65D2XKSA1
Manufacturer Part No:
IDV15E65D2XKSA1
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Diode Standard 650 V 15A Through Hole TO-220-2
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-2
Base Product Number IDV15E65
Series-
Current - Average Rectified (Io) 15A
Package / CaseTO-220-2
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 650 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.2 V @ 15 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)650 V