VS-40HF120
DIODE GEN PURP 1.2KV 40A DO203AB
NOVA Part#:
287-2365542-VS-40HF120
Manufacturer Part No:
VS-40HF120
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Diode Standard 1200 V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Supplier Device Package DO-203AB (DO-5)
Base Product Number 40HF120
Series-
Current - Average Rectified (Io) 40A
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 190°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 9 mA @ 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 125 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200 V