VS-12F120
DIODE GEN PURP 1.2KV 12A DO203AA
NOVA Part#:
287-2365437-VS-12F120
Manufacturer Part No:
VS-12F120
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Diode Standard 1200 V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Supplier Device Package DO-203AA (DO-4)
Base Product Number 12F120
Series-
Current - Average Rectified (Io) 12A
Package / CaseDO-203AA, DO-4, Stud
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 12 mA @ 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.26 V @ 38 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200 V