BAV70-HE3-08
DIODE ARRAY GP 70V 250MA SOT23
NOVA Part#:
297-1954886-BAV70-HE3-08
Manufacturer Part No:
BAV70-HE3-08
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 70 V 250mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Base Product Number BAV70
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)250mA (DC)
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SeriesAutomotive, AEC-Q101, BAV70
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Current - Reverse Leakage @ Vr 2.5 µA @ 70 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 150 mA
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70 V