SBAV70LT1G
DIODE ARRAY GP 100V 200MA SOT23
NOVA Part#:
297-1955171-SBAV70LT1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SBAV70LT1G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100 V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Base Product Number SBAV70
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 70 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 150 mA
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V