STPS15L45CB-TR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V DPAK
NOVA Part#:
297-1954325-STPS15L45CB-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STPS15L45CB-TR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45 V 7.5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Base Product Number STPS15
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)7.5A
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Series-
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 45 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 7.5 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V