STPS10170CB-TR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V DPAK
NOVA Part#:
297-1954130-STPS10170CB-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STPS10170CB-TR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170 V 5A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Base Product Number STPS10170
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Series-
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 170 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 5 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)170 V