SBAS40-06LT1G
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
NOVA Part#:
297-2005198-SBAS40-06LT1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SBAS40-06LT1G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 40 V 120mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Base Product Number SBAS40
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120mA (DC)
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 25 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40 V