GBJ1001-F
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A GBJ
NOVA Part#:
286-2371922-GBJ1001-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
GBJ1001-F
Standard Package:
15
Technical Datasheet:
Bridge Rectifier Single Phase Standard 100 V Through Hole GBJ
More Information
CategoryDiodes - Bridge Rectifiers
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
Series-
Package / Case4-SIP, GBJ
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package GBJ
Base Product Number GBJ1001
Current - Average Rectified (Io) 10 A
Voltage - Peak Reverse (Max)100 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.05 V @ 5 A