MCP4131-502E/P
IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8DIP
NOVA Part#:
342-2914825-MCP4131-502E/P
Manufacturer Part No:
MCP4131-502E/P
Standard Package:
60
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-PDIP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number MCP4131
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps129
Resistance (Ohms) 5k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C