X9C102PIZ
IC DGTL POT 1KOHM 100TAP 8DIP
NOVA Part#:
342-2914608-X9C102PIZ
Manufacturer Part No:
X9C102PIZ
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 1k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-PDIP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
ManufacturerRenesas Electronics America Inc
RoHS 1
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package 8-PDIP
Base Product Number X9C102
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps100
Resistance (Ohms) 1k
Voltage - Supply5V
Temperature Coefficient (Typ)±600ppm/°C