AD5292BRUZ-20-RL7
IC DGT POT 20KOHM 1024TP 14TSSOP
NOVA Part#:
342-2915233-AD5292BRUZ-20-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5292BRUZ-20-RL7
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number AD5292
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±1%
Features Cascade Pin
TaperLinear
Number of Taps1024
Resistance (Ohms) 20k
Voltage - Supply9V ~ 33V, ±9V ~ 16.5V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C