AD5292SRUZ-20-EP
IC DGTL POT 1024POS 20K 14TSSOP
NOVA Part#:
342-2916894-AD5292SRUZ-20-EP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5292SRUZ-20-EP
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Interface SPI
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number AD5292
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±1%
Features -
TaperLinear
Number of Taps1024
Resistance (Ohms) 20k
Voltage - Supply9V ~ 33V, ±9V ~ 16.5V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C