AD5290YRMZ100
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 10MSOP
NOVA Part#:
342-2915252-AD5290YRMZ100
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5290YRMZ100
Standard Package:
50
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Base Product Number AD5290
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±30%
Features Cascade Pin
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply4.5V ~ 33V, ±4.5V ~ 16.5V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C