LM385BD-2.5R2G
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
NOVA Part#:
110-462473-LM385BD-2.5R2G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
LM385BD-2.5R2G
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1.5% 20 mA 8-SOIC
More Information
CategoryPMIC - Voltage Reference
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number LM385
Reference TypeShunt
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Tolerance±1.5%
Temperature Coefficient80ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode30 µA
Output Type Fixed
Current - Output 20 mA
Series-
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)