CT1612DB38400C0FLHA1
CRYSTAL 38.4000MHZ 7PF SMD
NOVA Part#:
282-1795148-CT1612DB38400C0FLHA1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CT1612DB38400C0FLHA1
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
38.4 MHz ±10ppm Crystal 7pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
More Information
CategoryCrystals
ManufacturerKyocera AVX
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Series CT1612DB, Kyocera
TypeMHz Crystal
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±12ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Frequency 38.4 MHz