ABM11W-40.0000MHZ-6-B1U-T3
CRYSTAL 40.0000MHZ 6PF SMD
NOVA Part#:
282-2289578-ABM11W-40.0000MHZ-6-B1U-T3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ABM11W-40.0000MHZ-6-B1U-T3
Standard Package:
3,000
40 MHz ±10ppm Crystal 6pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
PackagingTape & Reel (TR)
Series ABM11W
TypeMHz Crystal
Load Capacitance6pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Frequency 40 MHz